ios-personmd-notifications md-help-circle

Profile

  • Guest
    medal 0
  • Posts: 21
  • Post Likes: 3761

Notifications

  • No Unread Notifications

V8 Supercars Australia Development Results

angle-double-left ios-arrow-back 1 ios-arrow-forward angle-double-right
medal 6337
99 days ago (Last edited by Brad Keller 3 days ago)
This is the V8 Supercars Development League Results page.

Season 4 Results:

Elites:
Australia: Jake Robinson for Beyondblue Challange (Graeme Osborn II) won by 5.073 seconds
Malaysian: Jake Robinson for Beyondblue Challange (Graeme Osborn II) won by 3.122 seconds
China: Angus Ryan for Red Devil Racing (Stu Lumsden) won by 3.381 seconds
Bahrain: Nicholas Kelly for Arrow50 (Lachie Frampton) won by 0.153 of a second
Spain: Jake Robinson for Beyondblue Challange (Graeme Osborn II) won by 12.936 seconds
Monaco: Luis Romero for DarkEagle Racing (Oggi A) won by 12.617 seconds
Turkey: 
Great Britain: 
Germany: 
Hungary:Europe: 
Belgium: 
Italy:  
Singapore: 
Japan:
Brazil: 
Abu Dhabi: 

Pro:
Australia: Harrison Harris for Falland Racing (Keke Falland) won by 1.354 seconds
Malaysian: Harrison Harris for Falland Racing (Keke Falland) won by 1.522 seconds
China: Tyson Anderson for Tickford Racing (Shannon Barry) won by 11.389 seconds
Bahrain: Tyson Anderson for Tickford Racing (Shannon Barry) won by 4.601 seconds
Spain: James Thompson for Falland Racing (Keke Falland) won by 0.496 of a second
Monaco: James Thompson for Falland Racing (Keke Falland) won by 2.245 seconds
Turkey: 
Great Britain: 
Germany: 
Hungary: 
Europe:
Belgium: 
Italy: 
Singapore: 
Japan: 
Brazil: 
Abu Dhabi: 

Rookie:
Australia: Alexander Brown for SHM Racing (Sam Mc) won by 2.878 seconds
Malaysian: Alexander Brown for SHM Racing (Sam Mc) won by  8.603 seconds
China: Alexander Brown for SHM Racing (Sam Mc) won by 19.068 seconds
Bahrain: Harrison Williams for BR Development (James Reid) won by 6.399 seconds
Spain: Alexander Brown for SHM Racing (Sam Mc) won by 10.964 seconds
Monaco: Alexander Brown for SHM Racing (Sam Mc) won by 0.283 of a second
Turkey: 
Great Britain:
Germany: 
Hungary: 
Europe:
Belgium: 
Italy: 
Singapore: 
Japan: 
Brazil: 
Abu Dhabi: 

md-quotelink
medal 6337
95 days ago

Season 1 has been run and done and you winners were:


Elites:
Teams Champion
1st: Pantani Bianchi Racing (Martin Tierney) 350 pts
2nd: JPS Team BMW (Connor Holgate) 350 pts
3rd: Apollo Racing (Tom Dare) 199 pts

Drivers Champion:
1st: Luke Williams for JPS Team BMW (Conor Holgate) 195 pts
2nd: Oliver Button for Pantani Bianchi Racing (Martin Tierney) 155 pts
3rd: Michael Roberts for Pantani Bianchi Racing (Martin Tierney) 131 pts

Pros:
Teams Champion

1st: Beyondblue Challange (Graeme Osborn II) 516 pts
2nd: Naughty Nic (Todd Wigzell) 417 pts
3rd: The Hopefulls (Ryan Jones) 374 pts

Drivers Champion:
1st: Daniel Ryan for Beyondblue Challange (Graeme Osborn II) 255 pts
2nd: Ethan Roberts for The Hopefulls (Ryan Jones) 183 pts
3rd: Luke Smith for Beyondblue Challange (Graeme Osborn II) 180 pts

Rookies:
Teams Champion

1st: Keller Racing (Brad Keller) 392 pts
2nd: Milwaukee Racing (James McFadden) 336 pts
3rd: Falland Racing (Keke Falland) 334 pts
4th: Tickford Racing (Shannon Barry) 334 pts

Drivers Champion:

1st: Liam Moss for Falland Racing (Keke Falland) 164 pts
2nd: Jessica Brabham for Milwaukee Racing (James McFadden) 152 pts
3rd: Mitchell Kelly for Keller Racing (Brad Keller) 132 pts

md-quotelink
medal 6337
59 days ago

Season 2 Champions:

Elites:
Teams Champion
1st: Steinmann Schnell (Torsten Schaab) 682 pts
2nd:Gibson Winfield Red Racing (Ryan Duke) 469 pts
3rd: JPS Team BMW (Connor Holgate) 314 pts

Drivers Champion:
1st: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) 376 pts
2nd: Luca Gelli for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) 306 pts 
3rd: Riley Harris for Gibson Winfield Red Racing (Ryan Duke) 237 pts

Pros:
Teams Champion
1st: Naughty Nic (Todd Wigzell) 364 pts
2nd: Beyondblue Challenge (Graeme Osborn II) 360 pts
3rd: The Hopefulls (Ryan Jones) 359 pts

Drivers Champion:
1st: Luke Ryan for Naughty Nic (Todd Wigzell) 206 pts
2nd: Ethan Roberts for The Hopefulls (Ryan Jones) 196 pts
3rd: Mitchell Kelly for Keller Racing (Brad Keller) 170 pts

Rookies:
Teams Champion
1st: BMS Racing (Beau Silvey) 517 pts
2nd: Colbert Motorsport (Denis Colbert) 454 pts
3rd: Rocketship Industries (Anthony Anderson) 260 pts

Drivers Champion:
1st: Ethan Lee for BMS Racing (Beau Silvey) 272 pts
2nd: Nicholas Webber for BMS Racing (Beau Silvey) 245 pts
3rd: Diego Flores for Colbert Motorsport (Denis Colbert) 239 pts


Season 2 Results:


Elites:
Australia: Luca Gelli for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 1.481 seconds
Malaysian: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 18.952 seconds
China: Paige King for Gibson Winfield Red Racing (Ryan Duke) won by 10.610 seconds
Bahrain: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 15.850 seconds
Spain: Luca Gelli for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 2.077 seconds
Monaco: Riley Harris for Gibson Winfield Red Racing (Ryan Duke) won by 22.894 seconds
Turkey: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 1.091 seconds
Great Britain: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 14.734 seconds
Germany: Luca Gelli for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 16.152 seconds
Hungary: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 1.152 seconds
Europe: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 6.764 seconds
Belgium: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 12.254 seconds
Italy: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 0.287 of a second
Singapore: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 18.067 seconds
Japan: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 10.466 seconds
Brazil: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 0.858 of a second
Abu Dhabi: Rudolf Dudas for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 1.188 seconds

Pro:
Australia: Luke Ryan for Naughty Nic (Todd Wigzell) won by 6.647 seconds
Malaysian: Dylan Button for Milwaukee Racing (James McFadden) won by 1.547 seconds
China: Liam Moss for Falland Racing (Keke Falland) won by 11.034 seconds
Bahrain: Jamie Moss for The Hopefulls (Ryan Jones) won by 5.505 seconds
Spain: Ethan Roberts for The Hopefulls (Ryan Jones) won by 0.636 of a second
Monaco: Luke Smith for Beyondblue Challenge (Graeme Osborn II) won by 1.650 seconds
Turkey: Luke Ryan for Naughty Nic (Todd Wigzell) won by 3.936 seconds
Great Britain: Zoe Taylor for Naughty Nic (Todd Wigzell) won by 0.759 of a second
Germany: Luke Ryan for Naughty Nic (Todd Wigzell) won by 1.724 seconds
Hungary: Zoe Taylor for Naughty Nic (Todd Wigzell) won by 17.739 seconds
Europe: Liam Moss for Falland Racing (Keke Falland) won by 2.005 seconds
Belgium: Mitchell Kelly for Keller Racing (Brad Keller) won by 1.371 seconds
Italy: Ethan Thompson for Beyondblue Challenge (Graeme Osborn II) won by 0.324 of a second
Singapore: Jordan Harris for Beyondblue Challenge (Graeme Osborn II) won by 6.714 seconds
Japan: Ethan Roberts for The Hopefulls (Ryan Jones) won by 2.340 seconds
Brazil: Ethan Roberts for The Hopefulls (Ryan Jones) won by 11.689 seconds
Abu Dhabi: Ethan Thompson for Beyondblue Challenge (Graeme Osborn II) won by 4.161 seconds

Rookie:
Australia: Ethan Lee for BMS Racing (Beau Silvey) won by 1.346 seconds
Malaysian: Nicholas Webber for BMS Racing (Beau Silvey) won by 3.656 seconds
China: Nicholas Webber for BMS Racing (Beau Silvey) won by 3.581 seconds
Bahrain: Anthony Tambay for Freer Fire Motorsport (Jackson Freer) won by 0.511 of a second
Spain: Ethan Lee for BMS Racing (Beau Silvey) won by 9.025 seconds
Monaco: Ethan Lee for BMS Racing (Beau Silvey) won by 4.113 seconds
Turkey: Nicholas Webber for BMS Racing (Beau Silvey) won by 15.087 seconds
Great Britain: Marcos Ambrose for Colbert Motorsport (Denis Colbert) won by 1.442 seconds
Germany: Diego Flores for Colbert Motorsport (Denis Colbert) won by 14.188 seconds
Hungary: Lauren Hill for Rocketship Industries (Anthony Anderson) won by 11.038 seconds (first win in the league)
Europe: Diego Flores for Colbert Motorsport (Denis Colbert) won by 30.902 seconds
Belgium: Ethan Lee for BMS Racing (Beau Silvey) won by 23.076 seconds
Italy: Anthony Tambay for Freer Fire Motorsport (Jackson Freer) won by 13.603 seconds
Singapore: Diego Flores for Colbert Motorsport (Denis Colbert) won by 2.731 seconds
Japan: Nicholas Webber for BMS Racing (Beau Silvey) won by 8.037 seconds
Brazil: Marcos Ambrose for Colbert Motorsport (Denis Colbert) won by 2.197 seconds
Abu Dhabi: Diego Flores for Colbert Motorsport (Denis Colbert) won by 21.464 seconds
md-quotelink
medal 6337
18 days ago (Last edited by Brad Keller 18 days ago)
Season 3 Champions:



Elites:
Teams Champion
1st: Arrow50 (Lachie Frampton) 392pts
2nd: Beyondblue Challange (Graeme Osborn II) 378pts
3rd: Naughty Nic (Todd Wigzell) 339pts

Drivers Champion:
1st:  Todd Hazelwood for Arrow50 (Lachie Frampton) 234pts
2nd: Ethan Thompson for Beyondblue Challange (Graeme Osborn II) 215pts
3rd: Joshua Lee for Naughty Nic (Todd Wigzell) 173pts

Pros:
Teams Champion
1st: Keller Racing (Brad Keller) 475pts
2nd: Flying High (Mat Egle) 466pts
3rd: Falland Racing (Keke Falland) 462pts

Drivers Champion:
1st: Mitchell Kelly for Keller Racing (Brad Keller) 264pts
2nd: James Thomas for Flying High (Mat Egle) 254 pts
3rd: Cooper Walker for Falland Racing (Keke Falland)/ Tyson Wilson for Falland Racing (Keke Falland)  231pts 

Rookies:
Teams Champion
1st: TLRace (Thomas Loeschner) 564pts
2nd: Seahawks (Felix Rosner) 326pts
3rd: SHM Racing (Sam Mc) 264pts

Drivers Champion:
1st: Adrien Robert for TLRace (Thomas Loeschner) 317pts
2nd: Mathieu Dupont for TLRace (Thomas Loeschner) 217pts
3rd: Juan Pablo Sinisteera for Seahawks (Felix Rosner) 204pts



Season 3 Results:

Elites:
Australia: Tim Maier for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 1.704 seconds
Malaysian: Sonja Fischer for Steinmann Schnell (Torsten Schaab) won by 1.907 seconds
China: Todd Hazelwood for Arrow50 (Lachie Frampton) won by 2.236 seconds
Bahrain: Joshua Lee for Naughty Nic (Todd Wigzell) won by 3.178 seconds
Spain: Ethan Thompson for Beyondblue Challange (Graeme Osborn II) won by 4.802 seconds
Monaco: Paige King for Gibson Winfield Red Racing (Ryan Duke) won by 18.363 seconds
Turkey: Ethan Roberts for The Hopefulls (Ryan Jones) won by 1.515 seconds
Great Britain: Todd Hazelwood for Arrow50 (Lachie Frampton) won by 4.166 seconds
Germany: Todd Hazelwood for Arrow50 (Lachie Frampton) won by 7.394 seconds
Hungary: Paige King for Gibson Winfield Red Racing (Ryan Duke) won by 16.153 seconds
Europe: 
Belgium: 
Italy: 
Singapore: 
Japan:
Brazil: 
Abu Dhabi: Nicholas Kelly for Arrow50 (Lachie Frampton) won by 11.760 seconds

Pro:
Australia: Mitchell Ryan for Keller Racing (Brad Keller) won by 2.024 seconds
Malaysian: Mitchell Kelly for Keller Racing (Brad Keller) won by 7.542 seconds
China: Mitchell Kelly for Keller Racing (Brad Keller) won by 4.688 seconds
Bahrain: Mitchell Kelly for Keller Racing (Brad Keller) won by 7.210 seconds
Spain: Cooper Walker for Falland Racing (Keke Falland) won by 2.026 seconds
Monaco: Tyson Wilson for Falland Racing (Keke Falland) won by 1.876 seconds
Turkey: Luke Smith for Flying High (Mat Egle) won by 2.016 seconds
Great Britain: Cooper Walker for Falland Racing (Keke Falland) won by 3.000 seconds
Germany: Mitchell Ryan for Keller Racing (Brad Keller) won by 1.345 seconds
Hungary: Luke Smith for Flying High (Mat Egle) won by 4.618 seconds
Europe:
Belgium: 
Italy: 
Singapore: 
Japan: 
Brazil: 
Abu Dhabi: Cooper Walker for Falland Racing (Keke Falland) won by 6.482 seconds

Rookie:
Australia: Juan Pablo Sinisteera for Seahawks (Felix Rosner) won by 13.217 seconds (first win in our league)
Malaysian: Adrien Robert for TLRace (Thomas Loeschner) won by 5.463 seconds (first win in our league)
China: Adrien Robert for TLRace (Thomas Loeschner) won by 4.707 seconds
Bahrain: Liam White for Triple 8 racing (Zac Pricey) won by 19.026 seconds
Spain: Adrien Robert for TLRace (Thomas Loeschner) won by 15.539 seconds
Monaco: Juan Pablo Sinisteera for Seahawks (Felix Rosner) won by 23.721 seconds
Turkey: Adrien Robert for TLRace (Thomas Loeschner) won by 8.540 seconds
Great Britain: Adrien Robert for TLRace (Thomas Loeschner) won by 11.938 seconds
Germany: Adrien Robert for TLRace (Thomas Loeschner) won by 1.460 seconds
Hungary: Juan Pablo Sinisteera for Seahawks (Felix Rosner) won by 0.734 of a second
Europe:
Belgium: 
Italy: 
Singapore: 
Japan: 
Brazil: 
Abu Dhabi: Alexander Brown for SHM Racing (Sam Mc) won by 0.138 of a second
md-quotelink
medal 6337
3 days ago
Results Updated!!
md-quotelink
angle-double-left ios-arrow-back 1 ios-arrow-forward angle-double-right

You must be logged in to post a reply.